Ugrás a tartalomhoz

nagy nyárfalepke

Adatok

Magyar név: nagy nyárfalepke

Latin név: Limenitis populi

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 100 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Tarkalepkefélék családja (Nymphalidae)
 
 
Nagy nyárfalepke (Limenitis populi)
A szárnyfesztávolsága 65-80 mm. Alapszíne fekete, a hímeké mélyebb, helyenként átüt rajta a fonák barna és szürke színezete, fehér foltjait jórészt fekete behintés takarja el. A nőstényen a foltok nagyok, tiszta fehérek, a sejtet fehér sáv szeli át, a középtér fehér szalagja szaggatott, a szegély mentén két sor fekete folt van, amelyet s csúcstérben és a külső szögletben vörös szín keretez. Hátulsó szárnyán a fehér szalag egyenletes, a nőstényen széles, a szegélytéren fekete félholdak sora látható, a félholdakra vörösesbarna majd ismét fekete ívek borulnak, a szegélyen lapos, szintén fekete ívekből álló foltsor húzódik. Szárnyainak fonákja élénk barnásvörös, a fekete rajzolat helyét jórészt fényes kék vagy rozsdavörös szín foglalja el. A hátulsó szárnyán a fekete pontok vörösesbarna szalagban helyezkednek el. A szárnyak szegélye fekete. Nincs hasonló faj.
Eurázsiai faj. A faj Magyarországon Sopron és Kőszeg környékén, a Mátrában, a Bükk-hegységben és Jósvafő környékén figyelhető meg.
Faunaterületünk belső részéről az utóbbi évtizedekben kipusztult, feltehetően a faj számára kedvezőtlenül alakuló mikroklimatikus viszonyok miatt.
Élőhelyei lomboserdők. Hernyójának tápnövénye természetes élőhelyein kizárólag a rezgőnyár (Populus tremula), előfordulhat még fekete nyáron (Populus nigra), azonban a múlt században történt nemesnyártelepítések a hűvös patakvölgyeket is kisebb-nagyobb mértékben érintették, emiatt elképzelhető, hogy egyes nemesnyár egyedeken is kifejlődhet, erre azonban nincsen bizonyított adat. Imágójának egy nemzedéke május közepétől július közepéig repül, a rajzási csúcs június végére esik.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest. 205 pp.
www.macrolepidoptera.hu
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page103.html
 
 

Fajok elterjedése

Galéria

Galéria

Sáv bezárása